İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntı Çeşitleri

Makat kaşıntısı sık görülen bir durumdur. Anüs derisinde, içinde ve deliğinde çeşitli şiddetler de görülür. Bu durum çeşitli anal hastalıklardan, alerjik malzeme ve yiyeceklerden kaynaklanabilir. Anüs çevresinde kaşıntı ile birlikte kızarıklık, yanma hissi, ağrıda oluşabilir. Bu belirtiler kaşıntıyı yapan hastalığın türüne göre değişir. Kaşıntı yapan nedenler ve tedavi önerileri şöyledir:

 1. KIL KURDU: Her yaşta en sık anüs kaşıntısı yapan nedenlerden birisidir. Kıl kurdu kaşınmaları daha çok geceleri ortaya çıkar. Genelde az çok tüm aile ferlerinde kaşıntı vardır. Bu nedenle tedavi tüm aile bireylerini kapsamalıdır.
 2. ISLAK MAKAT: Türk ulusunun iyi bir geleneği taharetlenmeyi su ile yapmasıdır. Fakat bunda dikkat edilmeyen husus yıkama sonras anüsün kurulanmamasıdır. Kurulanmamış nemli alanda şiddetli kaşıntılar yaşanabilir. Taharetlenme sonrası anüs bölgesi yumuşak bir tuvalet kâğıdı ile veya saç kurutma makinesi ile kurulanmalıdır.
 3. ANÜSÜN ÇEŞİTLİ HASTALIKLARI: Makat çatlağı füstül, anal dermatit (mayasıl), hemoroid, kondilom ve anüs kanseri kaşıntıya neden olabilirler.
 4. YİYECEK VE İÇECEKLER: Baharatlı gıdalar, kafeinli içecekler, domates, çikolata, turunçgiller, kabuklu yemişler kaşıntıya neden olabilirler. Hastalar genelde hangi gıdanın kendisinde kaşıntı yaptığını bilir ve bu gıdalardan uzak durmaya çalışır.
 5. DAR KIYAFETLER: Dar iç çamaşırları, vücudu tamamen saran pantolonlar anüs bölgesinin hava almasını engeller. Bunun sonucu bu bölge nemli kalır. Cilt tahriş olur. Kaşıntılar başlar. Pamuklu olmayan sentetik iç çamaşırlarında da aynı durum söz konusudur.
 6. YETERSİZ TEMİZLİK: Aşırı hijyen gibi dışkılama sonrası anal bölgenin yeterince yıkanmaması bu bölgede dışkı kalmasına ve kaşıntıya yol açar. Dışkı içindeki safra asitleri cildi yakarak tahriş etmektedir.
 7. AŞIRI TEMİZLİK: Anal bölgenin aşırı derecede sabunla veya başka bir kimyasalla yıkanması kolonyalı mendille silinmesi cilt üzerindeki koruyucu salgıyı ortadan kaldırarak anüs çevresini hassas hale getirir. Bu da kaşıntı yapar.
 8. CİLT HASTALIKLARI: Dermatitler, psöriasis, anüsün paget hastalığı makatta kaşıntı yapar.
 9. PSİKOLOJİK NEDENLER: Stres, anksiyete ve depresyon sonucu bazen kaşıntı görülebilir. Bu kaşıntı da yetersiz veya tam tersi aşırı temizliğinde etkisi vardır.
 10. ALERJİK NEDENLER: Anüs bölgesinin sabun, şampuan, ıslak mendil gibi maddelerle temizlenmesi bu bölgede alerjik reaksiyonlara ve kaşıntıya neden olur.
 11. KULLANILAN DEĞİŞİK İLAÇLAR: Diyabet, hipertansiyon, enfeksiyon nedeniyle kullanılan bir takım ilaçlar kaşıntıya yol açabilir. İlaçlar kullanılırken beklenmeyen bir yan etki olarak kaşıntı saptanırsa ilacı veren doktora danışmalıdır.

Bunların dışında uyuz hastalığı, mantar enfeksiyonları, çeşitli bağırsak parazitleri, sedef veya egzama hastalığı kaşıntıya neden olabilir. Anal bölgedeki kaşıntılarda mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekir. Diğer branştaki doktorların anal bölgeyi tam değerlendirmesi beklenmemelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi