İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı Bulaşıcı Mıdır ?

Makat kaşıntıları genelde makat derisindeki bir problemden kaynaklanır. Bulaşıcılık tamamen kaşıntıyı yapan hastalığa göre değişir. Bazı hastalıklarda bu sorun hiç yokken bazılarında kişinin kendini izole etmesi gerekebilir. Kişinin yaşam tarzını değiştirmesini bile gerektirebilir. Bu nedenle makat kaşıntısı olan hastalar bunu bir hastalığın belirtisi olarak görmeli ve mutlaka hekime gitmelidir. Utanma duygusu nedeni ile doktora gidilmezse hastalık ilerlemiş olabilir.

Kaşıntı nedenleri:

  1. Cilt tahrişi: Sıkı giysiler, sıkı iç çamaşırlarının neden olduğu bir durumdur. Nem ve sürtünme makat çevresindeki ve içindeki deride tahrişe neden olur. Bu tahrişte makatta kaşıntı isteği doğurur. Nem ve sürtünmeye yol açan diğer bir etmen tuvalette kullanılan kolonyalı mendillerdir. Aşırı hijyen derideki koruyucu tabakayı ortadan kaldırmakta, bu nemle birleşerek enfeksiyon ve kaşıntılara yol açmaktadır. Bu şekilde olan makat kaşıntılarında bulaşıcılık söz konusu değildir. Bu arada yumuşatıcı içeren sabunlar, kokular ve kumaş boyaları da tahrişe neden olabilirler. Bunların fazla kullanımı kaşıntıyı azdırır.
  2. Anal hastalıklar: Bir HPV virüsünün yaptığı enfeksiyon olan kondilomlar makatta kaşıntı yapıp bulaşıcı olan en önemli hastalıktır. Genelde cinsel yolla bulaşır. Cildin cilde teması şarttır. Homoseksüellerde daha fazla görülmektedir. Bu tür hastalar hastalıkları tedavi edilinceye kadar cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak tam korumaz. Cilt teması yeterlidir. Kondilomlar ortaya çıkmadan ilk belirti kaşıntı olabilir.
  3. Paraziter hastalıklar: Entereobius vermicularis denen kıl kurtları her yaşta makat kaşıntısı yapar ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ev eşyaları, yetersiz hijyen bulaşmasına neden olur. İnce bağırsakta bıraktığı yumurtalardan çıkan parazitler anüse doğru ilerler ve kaşıntılara yol açar. Kaşıntı aile bireylerinin çoğunda vardır. Tedavide tüm aile birlikte ilaç tedavisine alınmalıdır.
  4. Alerjik olaylar: Bazı kişilerin bazı gıda maddelerine karşı alerjileri vardır. Kişi bu alerjilerle karşılaştığında tüm vücut gibi anal bölgede de kaşıntıları olur. Bu kaşıntı aynı gıdayla veya allerjenlerle karşılaşan diğer aile fertlerinde de görülebilir. Fakat bu bulaşıcı bir durum değildir. Sadece aile fertlerinin bir yatkılığı söz konusudur.
  5. Sindirim sorunları: Bazı ailelerde yedikleri bir gıdaya veya aldıkları bir enfeksiyona bağlı ishal atakları görülebilir. Bu ishal nöbetleri kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Buna neden olan faktörlerden biri dışkının makat çevresini kirletmesi ve kazayla olan dışkı sızmalarıdır. Bu durum ailenin bir çok ferdinde görülmesine rağmen bulaşıcı bir durum değildir.
  6. Çeşitli deri hastalıkları: Ailenin çeşitli bireylerinde görülebilen deri enfeksiyonları bulaşıcı olabilir. Özellikle herpes virüsünün yaptığı enfeksiyonlar kaşıntı ile seyredebilir. Ailede fertleri arasında geçebilir. Tedaviden sonra düzelir.

Kaşıntılı makatta altta yatan neden tedavi edilmelidir. Kondilomlar yakılmalı, bağırsak parazitlerinde tüm aile ilaç tedavisine alınmalıdır. Alerjik nedenlerle olan kaşıntılarda alerjen ortadan kaldırılmalıdır. Sindirimle ilgili problemler tedaviyle düzelir. Deri hastalıkları içinde gerekli ilaçlar kullanılmalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi