İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Kaşıntılar günlük yaşamda kişileri çok rahatsız eden bir durumdur. Deride bulunan yanma ve kaşıntıya duyarlı sinir uçlarının uyarılması sonucu ortaya çıkar. Her insanda az-çok oluşur. Vücudun her yerinde oluşabilir. Fakat anal bölgede oluşması kişiyi toplum içinde zor durumda bırakmaktadır. Kişi kalabalık yerlerde oluşan anal bölgedeki kaşınma hissi nedeniyle gerilir. Kaşıntıların çoğu zaman neden oluştuğu saptanamaz. Çoğu zamanda normal bir durumdur. Fakat bazen de göz ardı edilmeyecek bir anal bölge hastalığının erken belirtilerinden biri olabilir. Genellikle 1 haftadan daha uzun süren kaşıntı yakınmalarında mutlaka uzman bir doktora muayene olmak gerekir.

Toplumda mayasıl denen anal dermatitte ciltte aşırı kaşınma vardır. Bu durum hastanın bir takım yanlışları sonucu ortaya çıkan cilt hasarıdır. Cilt üzerindeki koruyucu tabaka yok edilmiştir. Cilt enfeksiyon ve tahrişe açık hale getirilmiştir. Buna neden olanların başında yetersiz hijyen gelir. Anüs çevresinde gerekli olan temizlik yapılmalıdır. Fakat hijyene uyacağım diye bu bölgede yapılacak aşırı temizlikte yine anüs cildinde hasar oluşturabilir. Dışkılama sonrası anüsün sabun veya ıslak mendil ile silinmesi buradaki koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına neden olur. Taharetlenirken anüsün bol su ile yıkanması ve normal tuvalet kâğıdı ile kurulanması yeterlidir.

Özellikle yaz aylarında dar giysilerin giyilmesi, polyester içeren dar iç çamaşırların kullanılması anal bölgede terlemeye ve sürtünmeye yol açar. Buda kaşıntı nedenidir. Bol kesim pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Cildin havalanması sağlanmalıdır.

Bazı kişilerde baharatlı gıdalar, domates, turşu çeşitleri veya kişiye özel bazı gıdalar alerji ve kaşıntıya yol açmaktadır. Kaşıntısı olan kişiler kendisinde bu durumu oluşturan gıdalardan uzak durmalıdır.

HPV virüsünün neden olduğu cinsel yolla bulaşan hastalık olan anal kondilomlarda da kaşıntı kaçınılmazdır. Ayrıca gözle görülebilen siğiller bu hastalıkta ön plandadır. Kaşıntıdan kurtulmak öncelikle kondilomların tedavi edilmesi gerekir. Bunların elektrokoter veya radyofrekans ile tedavilerinden sonra hastalardaki kaşıntılar ortadan kalkar.

Diğer bir kaşıntı nedeni özellikle çocuklarda görülen kıl kurtlarıdır. Dışkıda kurtlar görülebilir. Kıl kurdu olan aileler toptan tedaviye alınmalıdır. Çünkü birbirlerine bulaştırabilirler. Tüm aile fertlerinin tedavi edilmesiyle problem ortadan kalkar.

Ayrıca hemoroid, perianal fistüller, kıl dönmesi apseleri, makat çatlakları kaşıntıya neden olabilirler. Bu hastalıkların tedavi edilmeleri ile problem ortadan kalkınca kaşıntıda düzelmektedir.

Hiçbir neden bulunamayan vakalarda anal bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Alerji yapacak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çok aşırı kaşıntı olan durumlarda kortizonlu veya antihistaminikli merhemler kullanılabilir. Fakat bu merhemlerin uzun süre kullanımı ciltte incelme, morarma yapabilir. Dikkatli olunmalıdır. Düzelmeyen vakalarda cilt altına metilen mavisi ve lokal kortizon enjeksiyonları yapılabilir.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi