İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Makat kaşıntısı tüm kaşıntılar gibi kaşıntı yapan etmen ortadan kalkmadıkça geçmez. Anal bölge damar ve sinir bakımından çok zengin bir bölgedir. Oluşabilecek en ufak bir irritasyon şiddetli ağrı, yanma ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bu da hastayı çok rahatsız etmektedir. Birde kişilerin bazı belirtileri başlangıç safhasındayken önemsememeleri hastalıkların ilerlemesine ve tedavinin zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu belirtilerden biride makat kaşıntılarıdır. Kişinin alerjik yapısına bağlı olarak karşılaştığı bir alerjen, makat hijyenine uyulmaması veya aşırı hijyen çeşitli makat hastalıkları (hemoroit, kondilom, fissür vs) çeşitli bağırsak parazitleri ve bu bölgedeki derinin hastalıkları kaşıntı kaynağı olabilir. Kaşıntı ortaya çıktığında basit önlemlerle konu geçiştirilmemeli, mutlaka kaşıntı nedeni ortaya çıkarılmalıdır.

Makat kaşıntısına Hangi Doktor Bakar?

Makat kaşıntılarında mutlaka proktoloji uzmanına başvurulmalıdır. Kliniğimizde muayeneler ücretsizdir. Gelip muayene olabilirsiniz. Çeşitli kaşıntı nedenleri ve bunlara bağlı çeşitli tedaviler vardır.

Anal bölgenin aşırı temizliği bu bölgedeki koruyucu deri salgısını da ortadan kaldırır. Böylece anüs derisi dış etkilere açık hale gelir. Genelde bu bölgenin sabunla yıkanması veya kolonyalı mendille silinmesi buna neden olmaktadır. Bunlardan sakınılmalıdır. Aşırı temizlik gibi anal bölgenin yetersiz temizliği de kaşıntıya neden olmaktadır. Dışkı parçacıkları anüs çevresinde kalır ve içerdiği safra asitleri cildi tahriş eder. Bu konuda kullanılan tuvalet kağıdı da önemlidir. Cildi tahriş etmeyen yumuşak tuvalet kağıtları kullanılmalıdır.

Anal bölgenin ıslak ve nemli kalması da kaşıntı kaynağı olabilir. Türkler genelde su ile taharetlenmektedirler. Taharetlenme sonrası anal bölge iyi kurulanmazsa bu ıslaklık oluşmaktadır. Yeterli kurulanma olmadığında da özellikle yaz aylarında anüs kaşıntısı olmaktadır. Bu kendini kızarıklık ve pişik tarzı bir görünümle belli etmektedir.

Makat Kaşıntısını Tetikleyen Yiyecekler

Tüketilen gıdalara da dikkat edilmelidir. Kişiler genelde kendilerine dokunan ve ciltlerinde kaşıntı yapan gıdaları bilir ve bunlardan uzak durur. Bu yiyeceklerin başında da baharatlar gelir. Kaşıntı olan vakalarda hastalar alerji yapan gıdalardan uzak durmalıdır.

Derinin bir çeşit iltihabı olan ve halk arasında mayasıl denen hastalıkta da kaşıntılar görülür. Tıbbi tedavi ile bu durum düzeltilir. Bir diğer kaşıntı nedeni makat siğilleri (kondilom) dir. HPV virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Anal bölgede kaşıntı ile birlikte siğilleri görmek mümkündür. Bulaşma genelde cinsel ilişki ile olur. Bazen de tuvaletlerden, ortak kullanılan eşyalardan da bulaşma olabilmektedir. Siğillerin tedavisi kaşıntının ortadan kalkmasını sağlar. Siğiller kliniğimizde radyo frekans yöntemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Tedavide hasta-hekim uyumu çok önemlidir. Tedavi yaklaşık 6 ay sürmektedir.

Hemoroidlerde Kaşıntı

Makat bölgesindeki fissür ve fistüllerde, bazı 4. derece hemoroitlerde de kaşıntı görülür. Bu bölgede oluşan akıntılar makat bölgesinin ıslanmasına ve kaşıntıya neden olmaktadır. 4. derece hemoroitlerde oluşan muköz akıntı ciltte tahrişe ve akıntıya neden olur.

Makat kaşıntılarında neden ortaya konup gerekli tedavi yapılırsa kaşıntı ortadan kalkar. Kaşıntısı olan hastalar erkenden proktoloji uzmanlarına başvurmalıdırlar. Çok inatçı olan ve herhangi bir neden saptanamayan kaşıntılarda cilt altına metilen mavisi enjeksiyonu veya lokal kortizon enjeksiyonları denenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi