İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

MAkat kaşıntısı Neden Olur ?

Makat kaşıntısı kişiler tarafından istenmeyen kaşıntı ve yanma hissi ile karakterize bir durumdur. İnatçı karakteri ve çok fazla hastalıkta belirti olarak ortaya çıkması nedeniyle çok özellikli klinik bir antitedir. Erkeklerde daha fazla görülür. En sık 40-60 yaşları arasında görülür. Anal bölgedeki hijyenin yetersizliği, anal bölgenin ıslak olması, anüsdeki kızarıklık ve iltihaplar anal kaşıntıyı oluşturan nedenlerin başında gelir. Bunun dışında sabunla o bölgenin temizlenmesi, ıslak mendil ile anüsün silinmesi, tırnakla kaşıma şikayetleri alevlendirir.

Kaşıntısı olan hastalar öncelikle iyice sorgulanmalıdır. Sistemik veya alerjik bir hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır. Kullandığı ilaçlar, alerjiye neden olan besinler, tuvalet alışkanığı tek tek araştırılmalıdır. Daha sonra fiziki muayeneye geçilir. Anüs bölgesinde kaşıntı yapacak hastalıklar araştırılır. Bu arada mantar ve gaitada parazit testleri araştırılır. Tekrarlayan ve inatçı vakalarda deri testi ve biopsi yapılır.

Tedavide ilk olarak kaşıntı yapabilecek krem, şampuan, sabun, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı gibi irritanlar uzaklaştırılmalıdır. İç çamaşırlarında deterjan artığı kalmamalı, çok iyi durulanmalıdır. Perine bölgesi sabunla yıkanmamalıdır. Kişilerde alerji yapabilecek süt ve süt ürünleri, çikolata, baharat, üzüm ve turunçgiller, domates gibi gıdalar tüketilmesi engellenmelidir.

Anal bölge sürekli kuru tutulmalıdır. Dışkılama sonrası bölgenin ılık su ile yıkanması, tercihen oturma banyosu yapılması uygundur. Ayrıca ideal çömelme pozisyonunda bu işlemlerin yapılması daha yararlı olur. Kurularken kağıt peçete kullanılabilir. Bu amaçla saç kurutma makinasıda kullanılabilir. Günlük iç çamaşırı değiştirilmesi, anüs çevresine bir gazlı bez konulması bu bölgede oluşacak terlemeyi ortadan kaldıracaktır. Makat bölgesi kaşınırken erozyonları önlemek için el tırnakları kısa kesilmelidir.

Bu önlemlerden sonra kaşıntıyı yapan neden bulunup onun tedavisi yapılmalıdır. Liflli gıdaların alınması dışkının normal kıvamda çıkmasını sağlar, böylece dışkı kaçakları önlenebilir. Gece kaşıntıları için antihistaminikler verilebilir. Bu ilaçlar hem kaşıntıyı azaltırken hemde uykunun daha iyi alınmasını sağlar.

Erken dönemdeki kaşıntılarda kortizonlu kremler kullanılabilir. Sabah akşam hastalara oturma banyoları verilir. 10 dakika hasta banyo yaptıktan sonra kurulayıp merhemi sürer. Fakat kortizonlu kremlerin uzun süreli kullanımı makat derisinde incelme ve atrofi oluşturur. bu nedenle 2 ayda daha uzun süre kullanılmamalıdır.

İnatçı ve nedeni bulunamayan vakalarda metilen mavisi enjeksiyonları yapılabilir. Bunun dışında dövme (tatuaj) yapılabilir. Böylece bu bölgedeki sinir uçları tahrip edilerek kaşıntı önlenir. Fakat bunu bu konuda uzman bir proktolog yapmalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi