İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat kaşıntısı Neden Olur ?

Tıbbi adı pruritus ani olan makat kaşıntıları insanlar arasında sık görülen ortak sorunlardan birisidir. Anüs cildi uyarılara karşı vücudun diğer bölgelerine göre daha duyarlıdır. Bununda nedeni buradaki ağrı sinirlerinin çok fazla yayılmış olmasıdır. Bu sinirlerin görevi zamanla olabilecek uyarıları anında beyine iletmektir. Deride zararlı uyaranlar hafif derecede ise kaşıntı, ağır derecede ise ağrı şeklinde kendini belli eder.

Anal bölgede kaşıntıya neden olan birçok faktör vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

1-DERMATİT: Halk arasında mayasıl’da denir. Anüs cildinin iltihabı söz konusudur. Buna neden olan birçok faktör vardır. Bunların en başında anüs cildinin ıslak kalması gelir. Özellikle yaz aylarında sıcak havanın etkisiyle oluşan terlemeler ıslaklığa neden olmaktadır. Bunun için dar giysilerden uzak durulmalı, cildin havalanmasını sağlayacak geniş ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

Dermatite yol açan diğer bir neden aşırı hijyendir. Özellikle anal bölgenin temizliğinde sabun kullanılması veya kolonyalı mendil kullanılması deri üzerindeki koruyucu tabakayı ortadan kaldırmaktadır. Makat bölgesi banyo sırasında sabunlanmışsa mutlaka bol su ile durulanmalıdır. Kalitesiz tuvalet kağıtları kullanılmamalıdır. Bunun tam tersi yetersiz anüs temizliği de bu bölgede dışkı parçalarının kalmasına neden olmaktadır. Buda diğer bir kaşıntı nedenidir.

Dermatit yapan nedenlerden bir diğeri de alerjiye neden olan gıdalardır. Bu gıdalar çoğu hasta tarafından bilinir ve özellikle yenilmemeye çalışılır. Çikolata, kafeinli gıdalar, domates, turşu vs. buna neden olabilir.

2-KONDİLOM ( MAKAT SİĞİLİ ): HPV virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Anal bölgede siğillerle karakterizedir. Siğillerin miktarı ile orantılı olarak hastalarda ayrıca kaşıntılar görülür. Hastalık genelde cildin cilde teması ile özellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Kondilomlar tedavi edildiğinde kaşıntı genellikle geçer. Tedavide radyo frekans yöntemi ile siğiller tek tek buharlaştırılır.

3- KIL KURDU ( ENTEROBİUS VERMİCULASİS ):  Makatta kaşıntı yapan hastalıklar arasında sık rastlanan bir durumdur. Kaşıntı genelde aile fertlerinde görülebilir. Özellikle çocuklarda sıktır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Anüs çevresinde can sıkıcı kaşıntılara neden olur. Gaitada parazitleri görmek mümkündür. Tedavide tüm aile bireyleri tedavi edilmelidir.

4-ANAL FİSTÜL: Genelde anal apseler sonucu gelişir. Fistülden oluşan sürekli akıntı ıslak makat oluşumuna ve kaşıntıya yol açar. Akıntıda dışkı kokusu da olabilir. Bu akıntı hastaların iç çamaşırlarının kirlenmesine ve kendisinden kötü bir kokunun çevreye yayılmasına yol açar. Makatın sürekli nemli ve ıslak olması cilt hasarını da birlikte getirir. Tedavide fistülün tipi önemlidir. Basit peri anal fistüllerde fistülotomi yeterli olurken, sfinkterleri kesen kompleke fistüllerde seton veya lazerle fistülopeksi operasyonları uygulanır.

5- DIŞKI KAÇIRMA: Genelde yaşlılarda anüs kaslarının zayıflamasına bağlı olarak, geçirilen çeşitli ameliyatların bir komplikasyonu olarak, ters ilişki sonucu, anüse yabancı cisim sokulmasına bağlı, geçirilmiş travmalara bağlı olarak gelişebilir. Anal bölge dışkı nedeni ile tahriş olur ve buna bağlı deride kızarma ve kaşıntılar oluşur.

Kaşıntı vakalarında nedene yönelik tedavi esastır. Bunun için bir proktoloji uzmanına muayene olmak gerekir. Altta yatan hastalık tedavi edilirse kaşıntı kendiliğinden geçer. İnatçı vakalarda metilen mavisi veya kortizon enjeksiyonları denenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi