İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı Nedir ?

Makat kaşıntıları insanları çok rahatsız eden çoğu zaman nedeni bulunamayan her insan da az çok olan ortak sorunlardan biridir. Çoğu kişi bunu ciddiye almaz. Bir hastalık belirtisi olarak düşünmez. Oysa ciddi bazı hastalıkların erken belirtisi olabilir. Deride ağrı ve kaşıntıyı algılayan reseptörler vardır. Bu reseptörlerin görevi vücuda zararlı olacak uyarıları beyin veya omuriliğe ulaştırmaktır. Tehlike az olduğunda kaşıntı şeklinde yüksek olduğunda acı hissi ortaya çıkar.

Kaşıntıya neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Anüs ve çevresini ilgilendiren birçok hastalıkta kaşıntı bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Kaşıntıya yol açan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz:

  1. ANAL DERMATİT (MAYASIL): Makat bölgesinde görülen kaşıntıların en sık nedenidir. Cildi ilgilendiren bir enfeksiyondur. Özellikle yaz aylarında ter ve sıcak havanın etkisiyle pişik problemi sık görülmektedir. Bunun da en büyük nedeni dar giysiler giyilmesidir.

Hastalık derecesinde aşırı temizlik tutkusu da buna neden olur. Bunda temizleme sırasında cildi koruyan tabaka yok olur. Bu nedenle cildin sadece bol su ile durulanması yeterlidir. Aşırı temizliğin aksine anal bölgede hijyene uyulmaması, burada dışkı artıklarının kalması da dermatite yol açabilir.

  1. ANAL KONDİLOM (MAKAT SİĞİLİ): HPV virüsünün anal bölgede yaptığı bir enfeksiyondur. Ciddi bir problemdir. Kondilomlar çıkmadan önce kaşıntı ön planda olabilir. %99 cinsel temasla bulaşır. 20-40 yaşlarındaki genç erişkinlerde sıktır. Kondilomlar çeşitli büyüklüklerde olabilir. Bazen karnabahar manzarası yaratabilir. Bulundukları bölgede çok fazla kaşıntıya yol açarlar. Fark edildiği anda hemen tedaviye başlanmalıdır. Çünkü hem partnerine bulaştırma riski, hem de bulundukları yerde yayılma riski vardır. Tedavide siğiller elektrokoter veya radyofrekansla tek tek yakılır. Tedavi yaklaşık 6 ay sürer. Çünkü yakılan siğillerin yerine yenileri çıkabilir.
  2. MAKAT ÇATLAĞI (ANAL FİSSÜR): Her yaşta görülebilir. Nedeni kronik kabızlık ve tuvalette fazla ıkınmadır. Dışkının kalın ve sert olması anüs arka duvarında yırtığa neden olur. Asıl belirtisi ağrı ve yanmadır. İkinci olarak makatta kaşıntıya da yol açar. Kronik vakalarda dışkılama sonrası 3-4 saati bulan yanma ve ağrı oluşur. Tedavide nitrogliserinli kremler verilir, botox enjeksiyonları yapılır.
  3. KIL KURDU ( ENTEROBİUS VERMİCULARİS): Çocuklardaki makat kaşıntılarının nedenlerinden biridir. Kıl kurdu bir tür bağırsak parazitidir. Bağırsak solucanları ile karıştırılmamalıdır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşma evde ortak kullanılan eşyalarla veya hijyen kurallarına uyulmaması sonucu oluşur. Yumurtalarını bağırsak içine bırakan parazitler daha sonra anüse doğru hareket ederler. Dışkı içinde kurtları ve bazen yumurtaları görmek mümkündür. Anüs çevresinde can sıkıcı kaşıntılara neden olurlar.
  4. DIŞKI KAÇIRMA: Çeşitli nedenlerle oluşan bir durumdur. Anüsün dışkı ile kirli kalması kaşıntılara yol açar.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi