İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri

Hastada kaşıntı kaynağı bulunursa tedavisi de kolay olacaktır. Fakat çoğu vakada belirgin bir neden bulunamaz. Bunun için hastaların çok iyi sorgulanması gerekir. Daha sonra da iyi bir proktolojik muayene yapılmalıdır. Ciddi bir sorun olan makat problemleri için mutlaka makatta kaşıntı varsa tedavi olunmalıdır.

Proktolojik muayene sonucu eğer bir anüs hastalığı saptanmışsa öncelikle bu tedavi edilmelidir. Eğer dışkı tetkiki yapılmış ve kıl kurdu saptanmışsa bunun tedavisine gidilir. Unutulmamalıdır. Kıl kurdu tedavisinde tüm aile tedaviye alınmalıdır. Bunlara rağmen bazen net bir neden bulunamaz. Bu durumda hastalara anüs ve çevresini aşırı şekilde temizlememeleri önerilir. Burası sabunla veya kolonyalı mendille temizlenmemelidir. Aşırı temizlik anüs derisindeki koruyucu bariyeri ortadan kaldırır. Buradaki aşırı hijyen makat kaşıntılarının en büyük nedenlerinden birisidir. Banyoda kullanılan sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar makat temizliğinde kullanılmamalıdır. Saçlar yıkanırken baş öne eğilmelidir. Özellikle bayan hastalar buna dikkat etmelidir. Böyle yapılırsa köpük kalçaların arasına gidip anüse ulaşmaz. Anüs bölgesindeki koruyucu bariyer etkilenmez.

Anüs bölgesinin nemli olması anal kaşıntı yapan diğer bir nedendir. Fazla nem bu bölgedeki ciltte maserasyona neden olur. Buda kaşıntıyı tetikler. Enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Bu nedenle tuvalet ve banyo sonrası anal bölge çok iyi kurulanmalı ve kuruttuktan sonra iç çamaşırı giyilmelidir.

Alerjik bünyeli kişilerde de anüs kaşıntıları sık görülmektedir. Bu tür kişilerde anüs dışında cildin çeşitli yerlerinde kaşıntılar olabilir. Ürtiker denilen kırmızı cilt lezyonları çıkabilir. Patlıcan, baharatlı yiyecekler, domates, turşu vs. buna benzer gıdalar alerjik kaşıntılara neden olabilir. Genelde kişi kendisine hangi yiyeceğin dokunduğunu bilir. Kaşıntı yapan, kaşıntıyı azdıran ya da iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına neden olan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

Bunun dışında kimyasal madde özellikle kolonya içeren mendiller anal bölgede alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca bu mendiller anüs derisindeki koruyucu bariyeri ortadan kaldırabilir. Bunun sonucu kaşıntı ve dermatit oluşur. Böyle hastaların bu tür temizlik ürünlerinden uzak durması gerekir. Dar pantolon elastiki iç çamaşırları anal bölgede terlemeye ve ıslaklığa yol açar ve bu bölgenin havalanmasını engeller. Kaşıntısı olan hastaların daha rahat kıyafetler tercih etmesi, pamuklu veya penye tarzı giysiler giymesi önerilir. Bazı bayanlarda kadın bağları içleri sentetik olduğundan kaşıntı yapabilir. Pamuklu tipler tercih edilmelidir.

Aşırı kilolu hastalarda anal bölgedeki terleme daha fazla olmaktadır. Bu tür hastalar zayıflatılmalıdır. Taharetlenirken anüsde dışkı artığı bırakılmamalıdır. Aşırı hijyen ne kadar kötüyse, buranın kirli olmasıda o kadar kötüdür. Kullanılan tuvalet kağıtları yumuşak olmalı, kurulama işlemide nazik yapılmalıdır. Anal ilişkiden  uzak durulmalı, kayganlaştırıcı jel sürülmemelidir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi