İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısı

Tıbbi olarak makad kaşıntısı pruritus ani denen makad kaşıntıları insanı bezdiren ve sık karşılaşılan bir durumdur. Anüs içinde ve çevresinde görülen bu kaşıntının kaynağı çok çeşitli olabilir. Hemoroidden tutunda bir dermatolojik hastalık olan egzamaya kadar çeşitli hastalıklar bu durumu yaratabilir. Anüs bölgesindeki kaşıntıya kızarıklık, yanma hissi ve ağrıda eşlik edebilir.

Makad kaşıntısı yapan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
1) Kıl Kurdu: Makad kaşıntılarının en sık nedenlerinden birisidir. Kaşıntı hastalarda genellikle geceleri ortaya çıkar. Kaşıntı aile bireylerinin bir kaçında vardır. Hastalar bazen dışkıda bu kurtları görebilirler. Karar verilemeyen vakalarda mutlaka gaita tahlili yapılmalıdır. Kıl kurdu saptanan bireylerde tedavi tüm aileyi kapsamalıdır. Bulaşma sık olur.

2) Makad Bölgesinde Islaklık: Gerek hijyene dikkat edilmemesi, gerekse ıslak makad yapan birtakım proktolojik hastalıklar bu duruma yol açar. Ülkemizde taharetlenme genellikle suyla yapılmaktadır. Bu çok sağlıklı bir yöntemdir. Fakat taharetlenme sonrası bu bölge kurulanmaz ve nemli kalırsa şiddetli kaşıntılar oluşur. Bu nedenle mutlaka taharetlenme sonrası tuvalet kağıdı ile bu bölge kurulanmalıdır. Bazı ıslak makad yapan hemoroid, prolapsus vs. hastalıklarda da bu bölge nemlidir. Bu da kaşıntı yapar. Bundan kurtulmanın yolu bu hastalıkların tedavisidir.

3) Makad ve Kalın Bağırsak Hastalıkları: Anal fissür, anal fistül, anal dermatit (mayasıl), condyloma accuminata (anal siğiller) ve anüs kanseri makad da kaşıntı yapan hastalıklardandır. Anal fissürler de ana belirti dışkılama sonrası yanma ve ağrıdır. Zaman zaman peçeteye bulaşır tarzda kanamalar olabilir. Bu hastalarda fissür zemininden gelen akıntıya bağlı kaşıntılar görülebilir. Anal fistüllerde zaten pis kokulu ve o bölgeyi tahriş eden bir akıntı söz konusudur. Bu feçes şeklinde kokan kirli pis bir akıntıdır. Bu tedavi edilmediği sürece kaşıntı kaçınılmazdır. Anal kondilomlar makad bölgesindeki siğillerdir. Buradaki kabarıklıklar dışında diğer belirtisi anal kaşıntılardır. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği sürece siğiller gittikçe artar, buna paralel olarak kaşıntıda artar. Bilinmelidir ki anal siğiller aynı zamanda anüs kanserine yol açabilir. Son olarak anüs kanserinin kendisi de kaşıntı şeklinde kendini belli edebilir. Bu bölge serttir, kanamaları vardır. Biopsi alınmalıdır.

4) Yiyecek ve İçecekler: Baharatlı yiyecekler (özellikle acı yiyecekler), alkol, bazı süt ürünleri, fındık, çikolata, ketçap, domates, bazı kuruyemişler, portakal ve limon makad kaşıntısı yapan yiyeceklerin başında gelir. Eğer makad kaşıntılarının nedeni yiyeceklerse hasta hangi yiyeceklerin bunu yaptığını araştırmalı ve o yiyeceklerden uzak durmalıdır.

5) Dar Kıyafetler: Bu tür kıyafetler bu bölgenin hava almasını engeller. Bu bölgenin terlemesine, nemli kalmasına yol açar. Bu kıyafetlerin sürtünmesi sonucu cilt tahriş olur. Bu tahriş kaşıntıya yol açar. Bunu dar iç çamaşırlar, dar kot ve giysiler yol açtığı gibi pamuklu olmayan sentetik iç çamaşırları da bu kaşıntıya yol açabilir.

6) Eksik Hijyen: Ülkemizde yukarıda söylediğimiz gibi büyük ve küçük abdest sonrası suyla taharetlenme alışkanlığı vardır. Bu temizlik iyi yapılmazsa veya suyla temizlik yapılmadan sadece tuvalet kağıdı kullanılırsa dışkı içindeki bir takım kimyasallar cildi yakarak tahriş eder. Bazen bu kimyasallar kullanılan tuvalet kağıdında da olabilir. Bazen de aşırı titizlik, temizlik kaşıntı kaynağıdır. Cildin uzun süre yıkanması cilt üzerindeki koruyucu salgıyı ortadan kaldırır. Böylece makad derisi hassas hale gelir ve kaşıntıya yol açar. Bir takım kimyasallarında ciltte koruyucu tabakayı bozduğu unutulmamalıdır.

7) Bazı Cilt Hastalıkları: Bir takım dermatitler, sedef hastalığı, paget hastalığı ciltte kaşıntı yapar. Bu amaçla dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

8) Psikolojik Faktörler: Depresyon, stres ve ankriyete durumlarında vücudun çeşitli yerlerinde oluşan döküntü ve kaşıntı benzeri durumlar anal bölgede de görülebilir. Bu tür kişilerde yukarıda anlattığımız gibi aşırı temizlik de kaşıntı nedeni olabilir.

9) Alerjik Faktörler: Makad bölgesinde temizleme amacı ile kullanılan sabunlar, şampuanlar, ıslak mendil ve kokulu tuvalet kağıtları alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Makad kaşıntılarında proktolojik uzmanın muayenesi gerekir. Altta yatan neden bulunursa tedavi basittir. Doğal olarak Hindistan cevizi yağı, yulaf ezmesi, yoğurt, sarımsak kullanılabilir. Hastaların kabızlığı tedavi edilmelidir. Bunun için hastaların sebze yemeklerine ağırlık vermeleri ve günde ortalama 3 litre su tüketmeleri önerilir.
Nedeni bulunmayan vakalarda bu bölgeye metilen mavisi enjeksiyonları, kortizonlu kremler uygulanabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi