İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısında Bitkisel Çözüm

Makat kaşıntılarında öncelikle iyi bir anemnez ve fizik muayene esastır. Kaşıntı sık görülen bir durumdur. %70-80 genelde nedeni bulunamaz. Kalan kısımda çok çeşitli faktörler kaşıntıya yol açabilir. Kaşıntının ana kaynağı ıslak makattır. Makat bölgesindeki ıslaklık bu bölgedeki koruyucu bariyeri bozmakta ve enfeksiyonlara davetiye çıkarmaktadır. Islaklığı yaratan nedenler dar giysilerin giyilmesi çeşitli proktolojik hastalıklar ıslaklığa ve terlemeye neden olabilir. Bazı paraziter hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, bazı ilaçların yan etkileri, mantar hastalıkları, sedef veya egzama gibi hastalıklar yine kaşıntıya neden olabilir.

Nedeni belli olan kaşıntılarda bu neden ortadan kaldırıldığında kaşıntı kendiliğinden geçmektedir. Fakat çoğu vakada bir neden bulmak mümkün olmayabilir. Hastalar kaşıntı nedeniyle çok mustarip olur ve denemedikleri yöntem kalmaz. Çeşitli bitkisel ajanlar denenebilir.

  1. HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI: Bu yağın antibakteriyel antifungal ve doku iyileştirici özellikleri vardır. Makat bölgesindeki nedeni belli olmayan kaşıntılarda en çok kullanılan bitkisel ajandır. Kaşıntıyı en pratik ve en kolay şekilde geçirir. Hindistan cevizi yağı bir kapta biraz ılık hale getirilir. Sonra bir pamuk yardımıyla anüs çevresine ve içine sürülür. Günde 2-3 kez tekrarlanır. Kaşıntıyı ortadan kaldırdığı gibi aynı zamanda dışkılamayı da kolaylaştırır.
  2. YULAF EZMESİ: Bununda ödem giderici, enfeksiyon önleyici etkisi vardır. Aktarlarda veya marketlerde çok rahat bulunabilen bir ajandır. Makat kaşıntılarının geçmesinde çok etkilidir. Anüs cildinde bir rahatlık, bir gevşeklik sağlar. Bunun için bir leğen hazırlanır. İçine ılık su konur. Suyun içine 1-2 su bardağı yulaf ezmesi veya işlenmiş yulaf unu karıştırılır. Hasta bunun içine oturur. Oturma süresi 20 dakikayı geçmemelidir. Bu sırada anal bölge elle masaj yapılmalıdır. Anal bölge iyice ıslandıktan sonra kurulanır. Kaşıntının azaldığı ve geçtiği görülür. Günde 2-3 kez yapılması yeterlidir. 2-3 hafta içinde sonuç alınır.
  3. YOĞURT: Genelde anal bölgede kaşıntıya yol açan mantar enfeksiyonlarında kullanılır. Bilindiği gibi yoğurt vücut için yararlı birçok bakteri barındırmaktadır. Bunlar anal bölgedeki enfeksiyon üzerine etki ederek hastanın rahatlamasını sağlar. Bunun için hasta makatta kaşıntı olan yere bir miktar yoğurt sürer ve 30 dakika kadar bekler. Daha sonrada bol su ile anal bölge durulanır ve kurulanır. Yoğurt sürme işlemini 3-4 kez tekrarlamak gerekebilir. Ayrıca yoğurdun oral olarak tüketiminin de yararı çoktur.
  4. SARIMSAK: Bağırsaktaki parazitler üzerine etkilidir. Doğal bir antibiyotiktir. Makat kaşıntılarının tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca sarımsakta antibakteriyel antifungal ve antiseptik özellikler vardır. Anal kaşıntıdan sorumlu her türlü enfeksiyonun tedavisinde önemli rol oynar. Günde 2-3 diş sarımsak yenmesi bu iş için yeterlidir.
  5. EPSOM TUZU: Özellikle egzama ve sedef hastalığına bağlı anüs kaşıntılarında etkilidir. İngiliz tuzu da denir. Bir leğen içine ılık su konur. Üzerine 1 bardak İngiliz tuzu eklenir. Hasta 20 dakika civarında oturur. Sonra anüs kurulanır. Bu işlemi de günde 2-3 kez tekrarlamalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi