İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

MAkat Kaşıntısından Tamamen Kurtulma

Makat kaşıntılarının çoğunda herhangi bir neden veya hastalık bulunmayabilir. Fakat anüs hastalıklarının çoğunda kaşıntı erken belirti olarak görülebilir. Anal bölge kaşıntılarını diğer hastalıklar gibi nedenin ortadan kaldırılması veya tedavi edilmesiyle ortadan kaldırabiliriz. Genelde anal bölgenin diz-dirsek pozisyonunda tercihen proktolojik masada yapılan muayenesinde kaşıntı nedeni olabilecek kondilom, anal fissür, dermatit, makat çatlağı, fistül, hemoroid saptanabilir. Dışkı tahlili ile kıl kurtları görülebilir. Kaşıntı nedeni bulunduktan sonra bunların tedavisi bunu ortadan kaldıracaktır. Bu hastalıklar gibi net bir neden ortaya konamıyorsa diğer olasılıklar araştırılıp onlara yönelik tedbirler alınmalıdır.

En büyük yapılan yanlış makat bölgesinin aşırı temizlenmesidir. Bazıları sabunla yıkar veya kolonyalı mendille siler. Aşırı temizlik bu bölgede ki cildi koruyan faktörlerin yok olmasına neden olur. Buda bu bölgede dermatit oluşumuna ve kaşıntıya yol açar. Bu bölge sadece duru su ile yıkanmalıdır. Tuvalette veya banyoda sabun, şampuan ve duş jeli gibi kimyasallar anüs derisine sürülmemelidir.

Hatta vücut ve saçlar şampuanla yıkanırken kalçaların arasındaki oluktan şampuan köpüğü anüs bölgesine gelebilir. Buda anüste kaşıntı yapar. Bu durumda anüs ve çevresi bol suyla yıkanmalıdır. Burada köpük kalmasına izin verilmemelidir.

Anal kaşıntı yapan diğer neden anüste oluşan nemliliktir. Fazla nem dermatit gelişmesine iyileşmenin gecikmesine ve iyileştikten sonra tekrar dermatit oluşmasına yol açmaktadır. Makat bölgesi tuvalet ve banyo sonrası mutlaka kurulanmalıdır. Kurulamadan giyilecek iç çamaşırı anal bölgedeki ıslaklığın en büyük kaynağıdır.

Alerjik bünyeye sahip olan kişilerde makat kaşıntıları daha sık görülmektedir. Özellikle baharatlı gıdalar yendiğinde kaşıntı daha sık olmaktadır. Acı yemek hem anal bölgedeki bazı hastalıkların oluşumunu tetikler, hem de dışkılama sonrası anal bölgede kaşıntılar olmasına neden olur. Acı dışında domates, patlıcan, taze nohut, turşu kişiden kişiye değişmek üzere alerji ve buna bağlı kaşıntı yapabilir. Bu tür kaşıntı yapan, kaşıntıyı azdıran ya da iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkmasına yol açan gıdalar diyetten çıkarılmalıdır.

Kolonyalı mendiller anal bölgede alerji benzeri reaksiyonlara yol açarak kaşıntı yapabilir. Uzak durmalıdır. Dar pantolon veya elastiki iç çamaşırları kalçalar arasındaki havalanmayı azalttığından terletir ve bölgeyi nemlendirir. Bu nedenle rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Sentetik kıyafetler yerine kaşınma yakınması olanlar pamuk ve penye tarzı gıdaları tercih etmelidir. Aşırı kilo anal bölgenin havalanmasını engeller. Bu tür hastalar fazla kilolardan kurtulmalıdır. Anal ilişkiden kaçınılmalıdır. Taharetlenirken anal bölgede dışkı bırakılmamalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi