İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısını Engelleme Yöntemleri

Makat kaşıntılarının ana nedenlerinden biri ıslak makattır. Makatta terleme ya da sürekli ıslak olması ciddi bir hastalık olmamasına rağmen hastayı ciddi şekilde rahatsız eder. Makatta aşırı terleme aynı koltuk altındaki terlemeler gibi mütalaa edilebilir. Makatta terlemeyi tetikleyen bir sürü neden vardır. Bazen bu terleme pantolonu ıslatacak düzeyde olabilir. Bu durum bir hastalık hali olmasına rağmen sosyal bir sorun şeklinde de karşımıza çıkabilir.

Makat bölgesindeki fistüller ıslaklık yapan nedenlerin başında gelir. Fistülün bir deliği anüs içinde diğeri anüs dışındadır. Bu yolda sürekli pis kokulu bir akıntı gelir. Buda anüste ıslaklığa ve kaşıntıya yol açar. Fistüllerin cerrahi olarak kapatılması anüsteki ıslaklığı dolayısıyla kaşıntıyı engeller.

Aynı şekilde makat çatlaklarında da reaksiyonel bir akıntı oluşur. Buda kaşıntı yapar. Fistül kadar olmasa bile anüste, ıslaklığa yol açabilir. Fissürün botox veya cerrahi olarak tedavisi kaşıntıyı engeller.

Anal bölgedeki siğiller (kondilomlar) kaşıntıyla kendini belli edebilirler. HPV virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Siğiller çıkmadan bile bazen hastalık kendini kaşıntı ile gösterebilir. Siğillerin elektrokoter veya radyo frekansla yakması kaşıntının engellemesini sağlar.

Kıl kurdu gibi çeşitli paraziter hastalıklar anüste kaşıntı kaynağıdır. Her yaş ve cinste bir ailede birçok kişide görülebilir. İnatçı kaşıntılarla karakterizedir. Tüm aile ilaç tedavisine alınır. Parazit yok edilirse kaşıntı engellenmiş olur.

Anal dermatit, seboreik dermatit, egzama gibi cilt hastalıkları anal bölgede kaşıntılara yol açan dermatolojik hastalıklardır. Bunların tedavileri kaşıntıyı engeller.

Proktolojik olarak büyük hemoroidler anüs kanserleri, makat sarkması (rektal prolapsus) zaman zaman ıslak makat ve buna bağlı kaşıntılara neden olabilir. Bunların tedavileri kaşıntıları önleyecektir.

Crohn hastalığı veya ülseratif colit gibi iltihabı bağırsak hastalıklarında zaman zaman akıntılar buna bağlıda makat kaşıntıları olmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Crohn hastalığında fistüller oluşabilir. Ülseratif colit ise kanserleşme riski olan bir hastalıktır.

Tüm bunların dışında bazı hastalarda hiçbir hastalık saptanmadan makat terlemeleri görülebilir. Bu durumda terlemeye yönelik tedaviler denenmelidir. Aşırı terleme hiperhidrozis de pudra ve benzeri şekilde kullanılan alüminyum silikat tozları kullanılabilir. Bu konuda hazırlanmış genelde koltuk altı için kullanılan spreyler kullanılabilir. Makatta nedeni bilinmeyen aşırı terlemelerde botox enjeksiyonlarının yararı fazladır. Botox enjeksiyonu botox uygulandığı alanda ter bezlerinin salgısını durdurur. Anüs ve çevresi daha kuru hale gelir. Botox enjeksiyonundan sonra hasta 6-8 ay terleme derdinden kurtulur. İşlem yaz aylarında yapılırsa daha iyi olur. Terleme düzeldiğinde anüs bölgesinde ki kötü kaybolur.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi