İzmir Makat Kaşıntısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Kaşıntısının Belirtileri Nelerdir ?

Makat kaşıntısı insanları bezdiren çoğu zamanda nedeni bulunamayan istenmeyen bir durumdur. Toplum içinde yerli yersiz gelen kaşınma hissi hastanın kendini toplumdan soyutlamasına neden olabilir.

Anal kaşıntı genelde geceleri ortaya çıkar. Fakat gündüz olan kaşıntılar özellikle önemlidir. Kişinin gündüz anal bölgeyi kaşıması hem utanç hem de eziyet kaynağı olmaktadır. Bu hastalarda anal bölgedeki cilt kaşınmaya bağlı olarak kalınlaşır ve kabalaşır. Bu hastalarda anal bölge genelde ıslaktır. Çünkü cilt salgısı artmıştır. Bu bölgede cilt elastikiyetini kaybetmiştir. Uzun zamandır kaşınmaya bağlı olarak ciltte kanama odakları görülebilir. Bu odaklardan giren mikro organizmalar bu bölgede enfeksiyona yani dermatite yol açar. Bunun sonucunda oluşan salgıda enfekte olarak pis bir kokunun çevreye yayılmasına neden olur. Ayrıca bu pis akıntı iç çamaşırların kirlenmesine de yol açar.

Makat bölgesi alerjik reaksiyonlara, irritasyonlara çok hassastır. Bu nedenle en ufak bir sebeple bile kaşıntılar oluşabilir. Çeşitli parazitler, makat çatlaklarında oluşan akıntılar, fistüllere bağlı akıntılar bu bölgede kaşıntı nedeni olabilir.

Dışkıda en çok görülen parazit kıl kurdudur. Bunda kaşıntı genelde ailenin diğer fertlerinde de görülmektedir. Tedavi de hepsi ele alınmalıdır. Son zamanlarda hijyen kurallarına uyulması, temiz su kullanılması bu sorunu minimum düzeye getirmiştir.

Makat Kaşıntısının Nedeni Nedir?

Anal bölgenin temizliğinin yeterince yapılmaması bu bölgede dışkının kalmasına yol açar. Bu da kaşıntıya yol açar. Bunun tam tersi anal bölge temizliğinin çok fazla yapılması da kaşıntı nedeni olabilir. Anal bölgenin sabunlu su ile yıkanması veya kolonyalı mendil ile silinmesi derideki koruyucu yağları uzaklaştırır. Cilt elastikiyetini yitirir. Bu da kaşıntıları beraberinde getirir. Yıkanırken anal bölge sabunla yıkanmamalı veya yıkandı ise de çok iyi durulanmalıdır.

Bunun dışında dar ve sıkı giysiler, iç çamaşırları, sentetik iç çamaşırları bu bölgede terlemeye ve kaşıntıya yol açabilmektedirler. Kişinin fazla obez olması da etkilidir. Kalçaların birbirine yapışıp sürtünmesi sonucu anüs cildi tahriş olmaktadır. Havasız ve nemden ıslak duruma gelen ciltte kaşıntılar görülmektedir.

Çeşitli gıdalar, sütlü mamuller, ketçap, baharatlı gıdalar, acı, kahve ve çikolata makat kaşıntılarına neden olabilmektedir.

Kondilomlar ve Kaşıntı

Makat bölgesindeki kondilomlar diğer bir kaşıntı nedenidir. HPV virüsünün yaptığı bu enfeksiyona bağlı siğiller ortaya çıkmadan bazen kaşıntılar ortaya çıkabilir. Kondilomların tedavilerinin yapılması kaşıntının ortadan kalkmasına neden olur.

Anal bölgedeki fissür ve fistüllerde oluşturdukları akıntılar nedeni ile kaşıntıya yol açabilir. Aynı durum 4. derece hemoroitlerde de görülebilir.

Kaşıntıda tanı genelde gözle konur. Kaşıntı uzun zamandan beri varsa ciltte kalınlaşma ve kabalaşma saptanır. Muayene sırasında kaşıntıya neden olan etmen genelde bulunur. Fissür, fistül, hemoroit veya kondilom gibi anal bir hastalık nedeni ile olan kaşıntılarda bu hastalıklar tedavi edilmelidir. Kaşıntı alerjik bir temele dayanıyorsa bu alerjenden uzak durulmalıdır. Kıl kurdu vakalarında tüm aile tedaviye alınmalıdır.

İnatçı vakalarda ve nedeni bulunamayan vakalarda cilt altına metilen mavisi enjeksiyonu veya lokal kortizon enjeksiyonları denenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi